[K] Kontaktowy fungicyd:
Środek nie jest wchłaniany przez roślinę, lecz pozostaje na powierzchni liści lub łodyg. Działa tylko prewencyjnie przez hamowanie zarodnikowania i wnikania patogena wgłąb liści. Z tego względu fungicydy kontaktowe powinny być stosowane tylko zapobiegawczo.

[U] Układowy fungicyd:
Środek jest wchłaniany i przemieszcza się wraz z wodą absorbowaną przez liście. Działa prewencyjnie przez hamowanie wnikania patogena wgłąb rośliny. W mniejszym stopniu działa leczniczo przez niszczenie patogena wewnątrz liści (działanie lecznicze przez 1-3 dni przed wystąpieniem zauważalnych symptomw). W zależności od substancji biologicznie czynnej może występować działanie wyniszczajce patogeny.

[W] Wgłębny fungicyd:
Środek jest wchłaniany przez liście. Działanie zapobiegawcze polega na hamowaniu penetracji grzyba do rośliny. W mniejszym stopniu występuje działanie lecznicze na patogena wewnątrz liści (działanie lecznicze przez 1-3 dni przed wystąpieniem zauważalnych symptomw). W zależności od substancji biologicznie czynnej może występować działanie wyniszczające patogeny. Działanie lecznicze i wyniszczające może być słabsze niż w przypadku środkw układowych.